LATVISKI:

Mēs vēlamies dalīties ar noderīgiem resursiem ģimenēm un pāriem.

Te ir mājas darbiņu sadalīšanas rīks, kas var palīdzēt vienkāršāk vienoties par ikdienas darbu veikšanu:

Ikdienas darbiņi be-with

Iegūt PDF dokumentu

Nevardarbīga komunikācija - Miera taka:

Mēs esam iemācījušies komunikāciju dzīves laikā, aizņēmušies metodes no saviem vecākiem, apkārtējiem, apguvuši iemaņas skolas laikā un savā sociālajā saskarsmē. Diemžēl daudzi no mums ir pieraduši komunikācijā izmantot žēlošanos un pārmetumus un, iespējams, ka tie dažkārt strādā. Tomēr, ja mēs vēlamies nonākt pie rezultāta un neradīt papildus spriedzi šajā laikā, mēs varam izmantot atbilstošas komunikācijas metodes. Viena no šādām metodēm ir “Nevardarbīgas komunikācijas” metode, kuru mans vīrs Kārlis sauc par “Miera taku”. 

“Miera taka” paredz to, ka brīdī, kad mēs saskaramies ar grūtu situāciju, mēs nevis ļaujamies impulsam vainot kādu citu vai paliekam klusi, bet pievēršamies savām izjūtām un vajadzībām.

 Miera takai ir četri soļi:

1. Novērojums

Kad es saskaros ar grūtu situāciju, es sāku ar tās aprakstu. Es pastāstu to, ko es redzēju vai dzirdēju. 
“Mums visiem šovakar bija jāēd vakariņas, man bija tikšanās, bet visi pārējie ģimenē bija nodevušies katrs savām lietām. Kad es lūdzu palīdzību, tu iesaistījies, bet biji ļoti nelaipna pret mani par šo lūgumu palīdzēt.”

2. Izjūtas

Tam seko manas izjūtas, ko šī situācija ir raisījusi. Pirmās, kas parasti nāk prātā, ir bēdas vai dusmas, bet to ir krietni vairāk. Attēlā redzams diezgan plašs izjūtu klāsts, daudzas no tām mēs varam piedzīvot strīda vai kritiskas situācijas laikā. 
“Tas man lika justies nenovērtētai un izmantotai, jo es vienmēr cenšos visiem pagatavot gardas vakariņas, bet brīdī, kad man ir vajadzīga palīdzība, tu man to nevēlējies dot.”

Sajūtu aplis be-with

3. Vajadzības

Kad izjūtas ir identificētas, tad es mēģinu saprast, kura mana vajadzība šajā mirklī netika apmierināta. Tas ne vienmēr ir viegli izdarāms, jo prasa pašanalīzi, bet es jūtu, ka ar katru reizi paliek vieglāk gan man, gan pārējiem. Te ir cilvēcisko vajadzību saraksts, varbūt noderēs, lai vieglāk saprastu un izteiktu savas!
“Man ir svarīgi, lai uz maniem lūgumiem reaģē pozitīvi un es jūtu atsaucību no saviem ģimenes locekļiem.”

4. Lūgums

Pēdējais solis ir lūgums otram cilvēkam, lai identificētā vajadzība tiktu apmierināta. Te ir svarīgi atcerēties, ka lūgums nav tas pats kas pieprasījums - izdzirdot lūgumu, cilvēkam ir iespēja izvēlēties vai to izpildīt.
“Vai tu varētu nākamreiz, kad es tev lūgšu palīdzību, vai nu nākt palīgā, vai arī mierīgi izstāstīt, kas tev tajā brīdī ir svarīgāks darāms un palīdzētu man izdomāt, kā es varu paveikt to, kas man jāizdara, ja tu nevari iesaistīties?”


Paskaidrojot savu vajadzību, mēs palīdzam otram cilvēkam uz situāciju paraudzīties no sava redzes punkta un tas var palīdzēt no konflikta izvairīties, vai to atrisināt ātrāk.

ENGLISH:

We want to share useful resources for couples and families here.

Here is a home chore JIRA that we made to ease the division of everyday chores among family members:

Daily chores from be-with

You can find out about Nonviolent communication here: 

https://www.groktheworld.com/what-nonviolent-communication-nvc-also-known-compassionate-communication-language-life

 

Get the PDF